
Ochotniczy ruch strażacki o osiemdziesięcioletniej tradycji, chlubnie zaznaczył swoje istnienie w kartach historii wsi Kiczyce.
Wola niesienia ratunku i pomocy są udziałem licznej rzeszy strażaków ochotników.
Walka z żywiołami, ratowanie życia, zdrowia oraz mienia to tylko część działalności OSP KICZYCE. Ponadto uczestniczą w kultywowaniu tradycji i dorobku kulturalnego, skupiają licznie młodzież, którą organizują we wspólnym działaniu dla dobra środowiska.
Wypełniając społeczną powinność strażacy ochotnicy spotykają się z życzliwością i pomocą szerokiego grona sympatyków i dobroczyńców, którzy swoim zainteresowaniem wspierają realizację zadań OSP KICZYCE.
Jednostka OSP KICZYCE jest najstarszą i najbardziej zasłużoną w społeczeństwie organizacją. To właśnie OSP odgrywa rolę czynnika inspirującego i aktywizującego lokalne środowisko w zakresie działalności społecznej, kulturalno-oświatowej
i sportowo-rekreacyjnej.
Gotowość do bezinteresownych poświęceń wzbudza społeczne uznanie, jest podstawą godności i honoru jakimi szczyci się Ochotnicza Straż Pożarna.
W trudnych chwilach niosących zagrożenie dla utraty życia i dobytku zawsze ze swą ofiarną pomocą przychodzili kiczyccy strażacy. Oby w takich krytycznych sytuacjach starczyło druhom zapału, zdrowia i sił dla dalszego niesienia pomocy potrzebującym.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kiczycach została powołana do życia w dniu 14 kwietnia 1925 roku. Wtedy to w sali restauratora Franciszka Skiby dwudziestu pięciu obywateli Kiczyc założyło tę społeczną organizację.
W tym samym roku na działce zakupionej za 1000 zł od Pani Marii Miodońskiej wybudowano drewnianą remizę. Przechowywano w niej podręczny sprzęt gaśniczy, sikawkę ręczną, mundury. W roku następnym przystąpiono do budowy murowanej remizy, która poświęcona i oddana do użytku została 25 września 1927 roku.
Dochód z pierwszego balu karnawałowego, zorganizowanego przez strażaków w dniu 28 stycznia 1928 roku, przeznaczono na utworzenie Biblioteki oraz na zakup sikawki konnej czterokołowej z warszawskiej firmy "Strażak".
7 marca 1934 roku, z firmy "Karol Ochsner i Syn", zakupiono motopompę "Silesia".
Dotychczasowy komendant OSP Kiczyce - Józef Brych, w dniu 3 lutego 1935 roku zostaje minowany komendantem rejonowym, którego funkcję sprawował do wybuchu wojny.
Podczas działań wojennych i okupacji hitlerowskiej straż ograniczyła swoją działalność do zabezpieczania przed zniszczeniem i grabieżą posiadanego sprzętu gaśniczego i remizy.
Niestety po wojnie okazało się, że zniszczenia i straty są bardzo duże. Uszkodzony budynek remizy i sprzęt znajdujący się w nim w 85% nie nadawał się do użytku. Uciekający okupant zabrał nawet koła spod sikawki konnej.
W dniu 15 czerwca 1945 roku zwołano zebranie reaktywujące po wojnie działalność kiczyckiej OSP. Na komendanta wybrany został Franciszek Skiba, a na pierwszego zastępcę Jan Tobiczyk.
Pierwsze powojenne kiczyckie dożynki świętowano 26 sierpnia 1945 roku, a dochód przeznaczono na remont remizy i naprawę sprzętu.
Walne zebranie w dniu 13 lutego 1948 roku wybrało nowe władze. Prezesem został Franciszek Chmiel, naczelnikiem Karol Wardas, a pierwszym zastępcą Wiktor Miodoński.
Zarząd ten okazał się bardzo aktywny, od razu przystąpił do przebudowy zniszczonej remizy i uzupełniania sprzętu przeciwpożarowego.
30 września 1948 roku zakupiono motopompę angielskiej firmy "Scamel".
W połowie 1949 roku ( 12 czerwca ) oddano do użytku wóz rekwizytowy, zakupiony 24 stycznia tego samego roku od OSP Skoczów. Po adaptacji wóz ten służył do przewozu strażaków, motopompy i sprzętu przeciwpożarowego.
Na walnym zebraniu w dniu 29 stycznia 1950 roku podjęto uchwałę o zorganizowaniu Jubileuszu 25-lecia OSP Kiczyce i oddanie wyremontowanego budynku remizy. Uroczystość odbyła się 2 lipca 1950 roku. 28 października tego roku zakupiono elektryczną syrenę alarmową o zasięgu 5km. Było to możliwe, ponieważ w tym czasie wioska była elektryfikowana, a członkowie OSP pomagali firmie w ustawianiu słupów i zakładaniu sieci elektrycznych. Stojąca w centrum wsi remiza została jako pierwsza podłączona do sieci.
W roku następnym, 28 kwietnia kiczycka straż wzbogaciła się o motopompę M 800 oraz specjalną przyczepkę pod tą motopompę. Na boisku ćwiczebnym postawiono nową szopę na ławki, podium, która w sezonie letnim podczas organizowanych festynów pełniła rolę bufetu i kuchni polowej.
W 1955 roku zaszła potrzeba budowy nowego podium, na ten cel zakupiono 3,5 metra sześciennego desek o grubości 32 mm
21 stycznia 1958 roku na stanowisko zastępcy naczelnika za Wiktora Miodońskiego wybrano Teofila Tobiczyka.
W roku 1958 naczelnik Karol Wardas ustąpił z pełnionej funkcji, miejsce to objął jego syn Franciszek Wilhelm Wardas, plutonowy pożarnictwa.
Na walnym zebraniu w 1958 roku podjęto uchwalę o budowie sali widowiskowej. Uchwała została zaakceptowana przez prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Pierśćcu, Komendę Rejonową oraz Władze Powiatowe w Cieszynie. Przy pomocy GRN w Pierśćcu, Komendy Powiatowej w Cieszynie, dotacji z województwa, budżetu państwowego, udało się w krótkim czasie wybudować okazałą salę. Parcelę pod budynek zakupiono od Państwa Franciszki i Rudolfa Skiba za kwotę 3800zł, oraz od Heleny i Franciszka Penkała za kwotę 1800zł. Salę oddano do użytku 17 lipca 1960 roku.
Dnia 11 sierpnia 1959 roku zakupiono ze stadniny koni w Pruchnej, za kwotę 18.300zł, samochód marki "DODGE COMMANDOS", który po przystosowaniu był pierwszym samochodem w OSP Kiczyce, służył on w Kiczycach przez 18 lat do roku 1977. W tym roku dla jednostki zakupiono samochód marki "Lublin", a wysłużoną "dodżkę" sprzedano na części miejscowemu rolnikowi.
11 marca 1962 roku Franciszka Wilhelma Wardasa zastąpił na stanowisku naczelnika Teofil Tobiczyk, który funkcję tą pełnił do 1966 roku. Po czternastu latach prezesowania Franciszka Chmiela zastąpił Eugeniusz Skiba, który był prezesem OSP przez sześć lat. Przez dwa lata naczelnikiem był Józef Jaworski, który w latach 1968 - 1977 był prezesem OSP. W roku 1968 na naczelnika powołano Józefa Olmę.
Walne zebranie w dniu 6 marca 1977 na prezesa wybrało Jana Skibę, a na naczelnika Bogusława Miodońskiego, który po paru miesiącach wyprowadził się z Kiczyc. Dlatego 13 października 1977 roku na to stanowisko powołany został Stanisław Skiba (s. Karola) wytrwał na tym stanowisku do 1986 roku, kiedy to zebranie spraw- wyborcze na naczelnika wybrało Stanisława Białożyta.
Kadencja Zarządu OSP zmieniała się w różnych okresach, obecne władze wybiera się na 5 lat. Czasem z różnych przyczyn zachodzi potrzeba zmiany składu zarządu np. gdy ktoś zrezygnuje z pracy w zarządzie bądź zmieni miejsce zamieszkania itp.
W roku 1982 prezesem Kiczyckiej OSP zostaje Emil Skiba i przez cztery lata pełni tą funkcję, by przekazać ją Franciszkowi Faruga, który był prezesem najdłużej w historii jednostki, bo aż przez piętnaście lat, do 2001 roku.
Od 1988 roku jednostka w Kiczycach przeżywała regres. Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej odebrała samochód marki "Żuk", który niecały rok był na wyposażeniu OSP Kiczyce, zastępował zdezelowanego "Lublina". Straż w Kiczycach została przesunięta z jednostki typu S do typu M, do przewozu sprzętu pożarniczego wyznaczono mieszkańców posiadających samochody ciężarowe i ciągniki rolnicze.
Przełom nastąpił w roku 1990, kiedy to do skład zarządu weszli druhowie Jan Gruszczyk i Piotr Żur. Pierwszy zajął się sprawami organizacyjnymi, a drugi sprawą wyszkolenia i pracą z młodzieżą.
W roku 1990 zorganizowano bal karnawałowy, Jubileusz 65 –lecia oraz dożynki. Dochód z tych imprez przeznaczono na zakup samochodu. Przy dotacji Urzędu Miejskiego w Skoczowie i Rady Sołeckiej, za kwotę 35 000 000zł, zakupiono samochód marki "Żuk" od pana Probosza z Istebnej, który służył jako izoterma do zaopatrzenia sklepu mięsnego. Był to samochód z rocznika 1990, o małym przebiegu, na gwarancji. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac adaptacyjnych oraz przemalowaniu karoserii w dniu 14 czerwca 1991 roku samochód poświęcono i przekazano na podział bojowy jednostki OSP Kiczyce.
Od 1990 roku strażacy z Kiczyc organizują środowiskowe eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zachęcają dzieci i młodzież do brania udziału w turniejach i zdobywania wiedzy na temat zapobiegania pożarom itp.
Walne zebranie w dniu 2 lutego 1991 roku na naczelnika wybrało Piotra Żura, który przez jedną kadencję pełnił tą funkcję.
Następnie od roku 1996 naczelnikiem zostaje Roman Szostok, ale tylko na dwa lata, bo w 1998 roku wyprowadza się do Skoczowa. Od tego momentu do kolejnych wyborów obowiązki naczelnika pełni Stanisław Skiba (s. Ludwika).
W roku 1996 zarząd podejmuje uchwałę o przebudowie remizy, której stan techniczny, zagrażający bezpieczeństwu, wymusił podjęcie starań o przygotowanie dokumentacji i stosownych zezwoleń oraz akceptacji władz samorządowych. W tym celu powołano Społeczny Komitet Przebudowy Remizy na czele którego stanął Jan Gruszczyk.
Członek Zarządu Miejskiego radny Aleksander Moczała oraz burmistrz Witold Dzierżawski poparli wniosek zarządu OSP o przyznanie dotacji z budżetu Gminy na realizację tego projektu.
Prezydium Zarządu Miejsko – Gminnego Związku OSP RP z prezesem Rudolfem Pszczółką oraz komendantem Edwardem Sawczukiem, znając zaangażowanie miejscowych druhów również udzielili poparcia dla tej sprawy. Inwestycja polegała na rozbiórce starej remizy, dobudowaniu klatki schodowej na nowym fundamencie. W efekcie powstał funkcjonalny nowy obiekt z dwoma boksami na samochody pożarnicze, a na poddaszu sala zebrań wraz z zapleczem kuchennym i sanitariatami. Budowa prowadzona była systemem gospodarczym, przy bardzo dużym zaangażowaniu społecznym, co pozwoliło na efektywne wykorzystanie przyznanej dotacji. Budowa trwała 15 miesięcy- pierwszą dachówkę ze starej remizy zdjęto 26 kwietnia 1999 roku, a na koniec lipca 2000 roku obiekt był gotowy do użytku. Poświęcenie i oddanie do użytkowania odbyło się 30 września 2000 roku, na Jubileusz 75- lecia OSP.
Na walnym zebraniu 21 stycznia 2001 wybrano nowe władze. Prezesem zostaje Aleksander Kałuża, a naczelnikiem wychowanek MDP OSP Kiczyce - Roman Szypulski, który jednak po roku zrezygnował z tej funkcji. Od tego momentu obowiązki naczelnika pełni Szymon Gruszczyk, który w sposób ambitny i ofiarny podjął się tego odpowiedzialnego zadania.
W roku 2001 do jednostki OSP Kiczyce trafia wycofany z OSP Skoczów samochód GBA STAR 244, jest to 30-letni samochód, który wymagał wiele czasu i pracy, by mógł spełniać wymogi i zadania. Remont pojazdu trwał kilka miesięcy, a jesienią 14 października 2001 roku został oddany do użytku. Jest to drugi samochód na podziale bojowym OSP Kiczyce. Dzięki temu na przełomie lat 1988/2001, jednostka z typu M, stała się jednostką typu S2 z nowa remizą, tak, że kończący kadencję w roku 2001 prezes Franciszek Faruga mógł z satysfakcją przekazać pałeczkę swojemu następcy.
Organizacje społeczne w tym również Ochotnicze Straże Pożarne w swojej działalności przeżywają wzloty i upadki, niekiedy jest to podyktowane różnego rodzaju przepisami i ograniczeniami, zniechęcającymi do działania. Obecnie straż w Kiczycach znajduje się w dobrej kondycji i aby nie spocząć na laurach, zarząd podjął decyzję popartą uchwałą walnego zebrania o przystąpieniu do przebudowy sanitariatów i wymiany okien w sali widowiskowej, która w roku 2005 obchodzi 45 lat istnienia. Obiekt ten spełnia funkcję ogólnospołeczną, korzystają z niej jednostki oświatowe, rada sołecka i organizacje działające w sołectwie oraz indywidualnie mieszkańcy. Obecnie kompletowana jest dokumentacja oraz wnioski o przyznanie dofinansowania z Urzędu Miejskiego w Skoczowie.
Bardzo ważnym elementem w działalności OSP są starania o pozyskiwanie nowoczesnego sprzętu, umundurowania, przeprowadzanie szkoleń oraz ćwiczeń. Poziom wyposażenia remizy i jej mobilności wpływa na nabór nowych członków. Naturalnym zapleczem w pozyskaniu młodych zastępów jest Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Członkostwo w OSP traktowane jest jako dobrowolny obowiązek. To jeden wielki czyn społeczny. Oprócz niesienia pomocy w sytuacjach zagrożenia, zapobieganiu postawania niebezpieczeństw związanych z nieostrożnym i lekkomyślnym posługiwaniem się otwartym ogniem.
Strażacy organizują środki i pomoc na tworzenie bazy lokalowej, remiza i sala widowiskowa wraz z zapleczem są tego pozytywnym przykładem. Dysponując niewielkimi środkami finansowymi, wiele trudu i zaangażowania poświęcają na zdobywanie wyposażenia w sprzęt niezbędny do realizacji statutowych zobowiązań. Dobrowolnie ofiarowują swój wolny czas, siłę fizyczną, środki materialne na tworzenie podwalin dla wspólnej łatwiejszej przyszłości.
Nigdy nie brakowało druhów przy budowie dróg wiejskich, budowaniu Szkoły Podstawowej, organizowaniu Kółka Rolniczego, budowie sieci wodociągowej czy gazowniczej. Bardzo ważną rolę pełnią strażacy na niwie kultury w swoim lokalnym środowisku. Stając się animatorami zachęcają mieszkańców do współpracy. Tworząc amatorski teatr wraz z młodzieżą z koła "Wici", później ZMP (Związek Młodzieży Polskiej), czy ZMW (Związek Młodzieży Wiejskiej), przygotowali kilka przedstawień, które z powodzeniem wystawiali na scenie kiczyckiej świetlicy oraz w sąsiednich wioskach.
Zorganizowane przez strażaków w dniu 26 sierpnia 1945 roku pierwsze po wojnie DOŻYNKI ze swą tradycją i obrzędami przetrwały w Kiczycach ( jako jedynej wiosce w Gminie Skoczów) do dnia dzisiejszego.
Przedwojenne Bale Karnawałowe, Festyny Ludowe to jedne z pierwszych imprez, które oprócz zabawy były zaczątkiem współpracy oraz oznaką integrowania się różnych pokoleń wioski. Dodatkowo niosły profity finansowe, potrzebne na wyposażenie w sprzęt PPOŻ, bazę lokalową oraz zorganizowanie Biblioteki.
Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, druhowie organizują zabawy weselne z wyszynkiem. Wspólnie z młodzieżą organizują wieczorki towarzyskie, ogniska i kuligi. W czasach gdy telewizja nie była powszechna na wsiach, strażacy zapraszali operatorów kina objazdowego i pomagali w przygotowaniu sali do projekcji filmów. Jednym z pierwszych odbiorników telewizyjnych w Kiczycach był odbiornik w remizie.
Na przestrzeni osiemdziesięciu lat OSP KICZYCE zorganizowała wiele imprez z przekazania sprzętu PPOŻ, samochodów pożarniczych, poświącki remizy i sali widowiskowej oraz Jubileuszu istnienia jednostki.
W ostatnich latach działalność OSP wzbogaciły organizowane imprezy sportowe m.in.: Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego, Rodzinny Rajd Rowerowy, czy w ramach eliminacji środowiskowych OTWP – Potyczki Rodzin Strażackich.

"LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ, NIŻ GASIĆ" – to nadrzędne hasło
o podstawowy kierunek działalności OSP KICZYCE.
W historii jednostki były czasy, kiedy przeszkoleni druhowie
z odpowiednimi uprawnieniami, przeprowadzali kontrole prewencyjne zagrożenia pożarowego w gospodarstwach swojej wioski, także
w warsztatach i zakładach pracy na terenie Powiatu Cieszyńskiego.
Podczas zebrań wiejskich przeprowadzano prelekcje dla mieszkańców na temat ochrony i zapobiegania pożarom. Wielokrotnie z dziećmi
z przedszkola i szkoły podstawowej przeprowadzano pogadanki
o zachowaniu bezpieczeństwa, ostrożnym obchodzeniu się z ogniem.
W ramach Otwartych Dni Remizy strażacy zapraszają do strażnicy najmłodszych mieszkańców, aby pokazać sprzęt używany w akcjach, mundury ochronne, samochody oraz przekazać najciekawsze wydarzenia z historii jednostki.
Od wielu lat druhowie organizują środowiskowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom". Zdobyte w ten sposób wiadomości pozwalają na udział
w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na różnych szczeblach. Uczniowie z Kiczyc wielokrotnie występowali z powodzeniem
w Gminnym, Powiatowym czy Wojewódzkim Turnieju OTWP. Ogromną pomocą w przygotowaniu młodzieży i zorganizowaniu środowiskowych eliminacji, już od wielu lat, służy dh mgr Mirosław Koniewski – Honorowy Członek OSP Kiczyce
Dla podniesienia sprawności oraz wyszkolenia członkowie MDP kierowani byli na obozy Szkoleniowo-Wypoczynkowe (Pogorzelica 1995r.), udział w Memoriałach im. Haliny Dzidówny, w znacznym stopniu przyczyniał się do podnoszenia umiejętności i wiedzy oraz mobilizował do zdrowej rywalizacji wśród MDP. Współzawodnictwo
w zawodach sportowo-pożarniczych podnosi poziom uzyskiwanych wyników, nie tylko drużyn dziewcząt i chłopców Kiczyckich Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, ale również czynnych druhów
z OSP Kiczyce. O tych znaczących rezultatach i licznych sukcesach świadczą dyplomy, puchary, medale, nagrody i kilkadziesiąt wyróżnień.

W historii jednostki odnotowano kilkadziesiąt akcji gaszenia pożarów, walki z powodzią. Pożary zabudowań gospodarczych, mieszkań, lasów.
Do największych pożarów zliczyć należy pożar kompleksu leśnego Kuźni Raciborskiej w 1992 roku, wtedy to druhowie Zbigniew Brychlec, Mariusz Malarz i Piotr Żur, przez kilka dni i nocy uczestniczyli
w gaszeniu tego ogromnego ognia.
Patrolowanie lasów w okresie suszy i wałów przeciwpowodziowych
w czasie długotrwałych opadów, zabezpieczanie przecieków, wypompowywanie wody z piwnic, ewakuacja zwierząt hodowlanych, usuwanie połamanych gałęzi i drzew, likwidowanie gniazd os i szerszeni. Plagą ostatnich lat jest bezmyślne wypalanie traw, działania te niosą niebezpieczeństwo zagrożenia życia ludzkiego i poważnych strat materialnych, degradują środowisko naturalne.

W dni Świąt Państwowych- Konstytucji 3 maja , 11 listopada- Święto Niepodległości, oraz w Dzień Strażaka – 4 maja, odświętnie ubrani w galowe mundury maszerują w Kompanii Honorowej ulicami Skoczowa, by uczestniczyć w uroczystościach złożenia kwiatów i wieńców pod pomnikiem "POLEGŁYM ZA POLSKOŚĆ ŚLĄSKA" oraz oddać hołd Strażakom.
W tej Kompanii druhowie z OSP Kiczyce brali udział w uroczystościach Związku OSP RP w takich miastach: Warszawa (1995, 1996), Częstochowa, Chorzów, Bielsko-Biała, Sucha Beskidzka, Cieszyn, Ustroń, Strumień, Skoczów oraz w Bładnicach, Istebnej, Kowalach, Mnichu, Ochabach, Pierśćcu, Pogórzu i kilkakrotnie w Kiczycach.

W połowie III wieku w Cetii ( Austria) urodził się św. Florian.
Dorastał jako poddany cesarski, obywatel imperium rzymskiego.
W wieku dojrzałym, zanim rozpoczęły się prześladowania chrześcijan, sprawował znaczącą funkcję władzy namiestnika. Podania mówią, że św. Florian był żołnierzem rzymskim.
W maju 304 roku, gdy nastały prześladowania, zatrzymywania i torturowanie chrześcijan w prowincji, zamieszkujący wtedy w swej rodzinnej Cetii św. Florian nie został schwytany, sam pragnąc przyjść z pomocą represjonowanym, udał się do Lauriacum, gdzie dobrowolnie dał się pojmać żołnierzom. Aresztowany nie uległ namowom namiestnika cesarskiego, aby złożył ofiarę bogom rzymskim. Nie przyniosły rezultatu również tortury. Nie mogąc wymusić na św. Florianie wyrzeczenia się wiary, został skazany na śmierć przez utopienie. 4 maja 304 roku zmaltretowanego torturami św. Floriana doprowadzono na most na rzece Enns i z przywiązanym do szyi kamieniem, modlącego się, jeden z oprawców strącił do rzeki. W roku ubiegłym minęło 1700 lat od męczeńskiej śmierci Św. Floriana.

Patron Strażaków Święty Florian prowadzi i chroni druhów w ich walce z żywiołami i innymi zagrożeniami. Dlatego dziękując Bogu za pośrednictwem swego patrona , strażacy zawsze uczestniczą w uroczystościach Kościelnych. Wystawiając Wartę Honorową przy Bożym Grobie, uczestnicząc w Rezurekcji, w uroczystościach odpustowych, czy procesjach Bożego Ciała.
Pamiętnym wydarzeniem dla strażaków z OSP Kiczyce jest dzień 22 maja 1995 roku dzień wizyty w Skoczowie na Kaplicówce Ojca Świętego Jana Pawła II, kiedy brali udział w służbach porządkowych, zapewniających bezpieczeństwo podczas uroczystości.